Şirket Haberleri

Yatırım Bankacılığı

Ak Sigorta’dan Türkiye’de Bir İlk “İşim Sarsılmaz” ile İşinizin Devamlılığını Sağlama Alın

Geri

Aksigorta’dan Türkiye’de Bir ilk “isim Sarsılmaz” ile isinizin devamlılığını sağlama Alin- basın açıklaması:

Kuruluştan kurula ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor: Aksigorta isim Sarsılmaz Deprem güvencesi ile işyeri sahiplerine, deprem sonrası ekspertiz sürecine  gerek kalmadan ve maddi zararlarına bakılmaksızın,  police’deki teminat limiti deprem şiddetine bağlı ödeniyor. Böylece iş yerinde  fiziki hasar olsun ya da olmasın işletmenin yapabileceği finansal kayıplarda azaltılabiliyor.

Risk bölgesine göre 55TL ile 225 TL aralığında değişen primlerle sarın alınabileceği bu sigorta paketi ile 25 bin Tl ‘den başlayan tazminatlar herhangi bir ekspertiz sürecine gerek kalmadan ve iş yerinin karışılayacağı fiziki zarara bakılmaksızın en geç 10 güne kadar sigortalının banka hesabına yatıyor.

Bunun için aranan tek şart iş yerinin bulunduğu bölgedeki depremin şiddetinin mercalli*olacağına göre 8’in üzerinde gerçekleşmesi, sigortalı, risk koordinatlarında ödeme sürecine tertikleyen bir deprem yaşanması durumunda, 72 saat içerisinde en şiddetli depreme karşılık gelen tazminat ödemesini hak kazanıyor.

isim Sarsilmaz Deprem Güvencesi`nin Türkiye`deki kob ve büyük şirketler için çok önemli bir ürün haline geleceğine inandığını dile getiren Aksigorta genel müdürü Uğur Gülen; bu ürün ekonomimizin en büyük itici gücü olan kobi’lerimizin yani sıra her büyüklükte şirkete hitap ediyor. Olası bir deprem sonucunda herhangi bir maddi zarar görmese de genel durum dolayısıyla ilerini devam ettiremeyen iş yeri sahiplerimizin tazminatı banka hesaplarına bulundukları bölgedeki depremin şiddetine göre en geç 10 gün içerisinde yatırılacaktır. Diyerek, deprem sonrasında zararın tazmininin hızının  ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.  Gülen, Türk ekonomisinin itici gücü olan turizm, perakende, otomoti,üreti, inşaat ve benzeri sektörlede deprem dolayısıyla meydana gelebilecek rezervasyon iptalleri ve iş durması sonucu oluşacak zararların tazminini özellikle deprem sonrasında Kobi’lerin ve şirketlerin hızla toparlanabilmesinde önemin de altını çizdi.

Dünyada benzeri yok Aksigorta kurumsal ilişkiler, reasürans ve kurumsal sarıştan sorumlu genel müdür yardımcısı Fahri Altıngöz, son 2 yıldır bu konuda dünyanın çeşitli bölgelerinde çok farklı örnekler üzerinden araştırmalar yaptıklarını ve ardından Ar-Ge çalışmaları sonucunda isim Sarsılmaz Deprem Güvencesi’ni geliştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti: ‘ Dünyada bu sigorta benzer fazla ürün bulunmuyor. Parametrik** sigorta olarak tanınan bu ürün kuraklık, deprem ve sel gibi doğal afetler dolayısıyla etkilenen bölgelerde farklı iş kollarıyla ilgilenenlerin zararını tazmin etmek amacıyla kullanılıyor dolayısıyla etkilenen bölgelerde farklı iş kollarıyla, tazmin etmek amacıyla kullanılıyor. Türkiye’nin de bir deprem ülkesi olmasından yola çıkarak biz de özellikle deprem üzerinde çalıştık ve isim sarılmaz deprem güvencesi ürününü geliştirdik. Deprem otoritelerinden tam not Aksigorta’nın geliştirdiği isim Sarsılmaz Deprem Güvencesi ürününe tam not veren Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr . Şükrü Ersoy, bu ürünün Türkiye’nin en büyük eksiklerinden birini giderecek özelliklere sahip olduğunu belirtti.

 

Türkiye ekonomisinin kalbi olan Marmara bölgesinde 1999’da 3 ay arayla yaşanan iki depremin yıkısı etkisinin hala devam ettiğini belirten Ersoy, Richter  öleceğine göre 7,4 büyüklügündeki 17 Ağustos Kocaeli depremi ve ardından 12 Kasım’da Düzce’de gerçekleşen 7,2 büyüklüğündeki  depremin sonucunda 47 binden fazla iş yerinin zarar gördüğü, depremin etkilediği alanın ise Bolu’dan  Avcular ilçesine kadar olduğunu dikkat çekti. Böylesine bir deprem sonrasında insanların hayatlarını devam ettirebilmesi ve zararlarını tazmin edebilmeleri çok uzun zaman aldı. Bu zararın toplam maliyati 15 milyar doların üzerinde olduğu Türkiye ekonomisine etkisini ise ölçmek mümkün değildi.